Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
12. 3. 2015

Připojte se i letos k Hodině Země

Letos, v sobotu 28. března ve 20:30-21:30 proběhne po celém světě již po deváté happening Hodina Země - symbolické hodinové zhasnutí světel. Jednoduchý, ale přitom viditelný čin je signálem pro veřejné činitele, že je třeba věnovat více pozornosti ochraně životního prostředí, a zejména ochraně klimatu. Každý z nás již něco dělá, každý z nás může udělat více. Napište svému starostovi či starostce a domluvte s nimi zhasnutí ve vašem městě či obci. Na webu Hodiny Země v ČR postupně najdete obce, památky, či firmy, které se ponoří do tmy, i doprovodné akce pro veřejnost. Zapište i svoji akci! Nechte se inspirovat, staňte se inspirací pro ostatní. Veronica v rámci akce pořádá Brněnský světelný cirkus, večerní procházku po veřejných brněnských prostranstvích.
Více informací naleznete zde.

Hodina Země

Nestihli jste Vrtuli? Nenechte si ujít fotky!

Světová premiéra benefičního divadelního představení Vrtule, Ekologického institutu Veronica, se konala 21. února v Brně. Diváci vytvořili báječnou atmosféru, herci podali nezapomenutelné výkony. Následovala aukce speciálních předmětů, jejíž výtěžek podpoří ochranu plazů a netopýrů. Večer pokračoval rautem se spoustou dobrého jídla i pití, zpěvem a poslechem cimbálové muziky. Byli jste u toho, nebo jste letošní představení nestihli? Můžete se podívat na fotografie z celého večera. Děkujeme všem dárcům, kteří zakoupením vstupenky přispěli na chod Ekologické poradny Veronica.
Více informací naleznete zde.


Ekoporadna: Způsobuje krmení psů granulemi likvidaci tropických pralesů?

V britském časopise The Guardian vyšel v roce 2011 článek, který spojuje krmivo pro psy s ohrožováním deštných pralesů. Zpráva o Mapování a porozumění používání palmového oleje ve Velké Británii uvádí, že k výrobě krmiv se používá olej z jader palmy olejné, což je vedlejší produkt při výrobě palmového oleje. Palmový olej je v Evropě nejběžněji používaným rostlinným tukem. Najdeme ho v potravinách, v kosmetice, v čistících prostředcích a v pohonných hmotách (bionafta). V současné době mají výrobci možnost při výrobě používat tzv. certifikovaný palmový olej, jehož pěstování má být šetrnější k životnímu prostředí. Problém s krmivy, ale podle výzkumníků z Velké Británie spočívá v tom, že na výrobu krmiv pro zvířata se šetří a používá se necertifikovaný olej z jader palmy olejné.
Více informací naleznete zde.

Prima klima? Přijďte diskutovat o klimatické změně.

U příležitosti celosvětového happeningu Hodina Země je vhodný čas se podívat na aktuality a souvislosti tzv. globální změny klimatu. Co se řeší? Co ne? Máme se bát? Co se děje a jak se bude měnit klima ve světě, v Evropě, na Moravě, v Brně? Jaké jsou aktuální výzvy a příležitosti? To vše a mnohem více můžete diskutovat na besedě 25. března 2015 od 18 do 20 hodin v Domě ochránců přírody na Panské 9, v Brně. Ve spojení s besedou bude celý den od 9 do 17 h v Domě ochránců přírody k prohlédnutí výstava o klimatu Prima klima.
Více informací naleznete zde.

Jaro se blíží, založte si jedlý trávník!

Dostaňte se ven z kolotoče kolem péče o anglický trávníček a založte nový – jedlý! Jak? Máte-li holou plochu, či záhon, vysejte na ně luční směs, máte-li už pečovaný golfový trávník, přestaňte se o něj starat, přestaňte jej hnojit a kropit, a koste jej jen několikrát do roka. Napřed to nebude vypadat hezky, objeví se lysiny – místa, kde vyhynou choulostivější druhy trav. Toto je výborný prostor pro nové rostliny, které se tam mohou dostat samy od sebe a trávník obohatí. Větší pestrost získáte, když asi metr široký pruh napříč bývalým chemotrávníkem zryjete a osejete lučním osivem, anebo na něj rozprostřete seno z kvalitních květnatých luk. Takové rostliny mají rády nepříliš časté sekání a přiměřený sešlap. Navíc je většina těchto rostlin, zejména v jarním období, jedlá a může obohatit náš jídelníček.

Více informací naleznete zde:

Zažijte letní dovolenou v kraji Žítkovských bohyní

Prožijte v Hostětíně letní dovolenou plnou neopakovatelných zážitků, již letos od 26. do 30. srpna! Magická krajina Bílých Karpat, přírodní zahrada a dům, který žije ze slunce. Chuť biomoštu přímo od zdroje, sochy v krajině, společné bylinkové a řemeslné tvoření. Výlet na Moravské Kopanice za poznáním krás zdejšího kraje a kouzel žítkovských bohyní.
Více informací naleznete zde.

Zvou jiní

Klub přírodovědecký v Brně Vás zve na přednášku: Jedlé rostliny na jaře - s ochutnávkou (ochutnávka je hlavním bodem programu, vezměte si s sebou lžičku a kelímek). Přednášet bude Mgr. Ivana Paukertová, 26.3. 2015 v 17.00 hod. v přednáškové místnosti objektu MZM Hudcova 76 (výšková budova nad zastávkou tramvaje č. 1 Hudcova).

Jak učit POLY na zahradě
19.3.2015 - 21.3.2015, Hostětín. Seminář a exkurze pro učitele.
detail akce »
PRIMA KLIMA?
25.3.2015 18:00 - 20:00, Brno. U příležitosti celosvětového happeningu Hodina Země je vhodný čas se podívat na aktuality a souvislosti globální změny klimatu. Co se řeší? Co ne? Máme se bát?  A co s tím?
detail akce »
Hodina Země 2015
28.3.2015 20:30 - 21:30, všude. Celosvětový happening na podporu ochrany životního prostředí, zejména ochrany klimatu. Spojuje všechny, kteří jsou připraveni začít měnit svůj svět a inspirovat k pozitivní změně ostatní. Happening probíhá symbolickým hodinovým zhasnutím světel.
detail akce »
Brněnský světelný cirkus pro Hodinu Země
28.3.2015 20:00 - 22:00, Brno. Připojujeme se k letošní Hodině Země 2015 a zveme na večerní procházku po veřejných brněnských prostranstvích.
detail akce »
Sázení vánočních jedliček
11.4.2015 10:00 - 12:00, Brno. Společná jarní výsadba vánočních jedliček v lese za Soběšicemi. Sraz všech stromků i jejich hostitelů a hostitelek je na místě výsadby.
detail akce »
Příběhy jídla
9.4.2015 - 11.4.2015, Hostětín. Třídenní seminář zejména pro ředitele škol a školských zařízení, učitele ZŠ, gymnázií, SOŠ a SOU, pedagogové SVČ a vychovatelé školských zařízení.
detail akce »
Za hadem hospodáříčkem
8.5.2015 10:00 - 14:00, Vlárský průsmyk. Pojeďte se s námi podívat na jedno ze tří stanovišť výskytu užovky stromové přezdívané had hospodáříček.
detail akce »
Automatická kresba a základy orientálního tance
7.5.2015 - 10.5.2015, Hostětín. Meditace, automatická (intuitivní) kresba, základy orientálního tance, muzikoterapie, procházky. V Centru Veronica Hostětín pořádá Lenka Singerová.
detail akce »
Stavíme ze slámy
15.5.2015 - 17.5.2015, Věžná na Moravě (u Pernštejna). Workshop ekologického stavění - prakticky si vyzkoušíte izolaci stěn a střechy slaměnými balíky.
detail akce »
Konference Venkovská krajina
22.5.2015 - 24.5.2015, Hostětín. 13. ročník konference Venkovská krajina. Jejím cílem je vytvořit pracovní rámec pro setkávání odborníků z řad studentů i jejich odborně zdatných kolegů, kteří již prošli bohatou praxí.
detail akce »
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
tel.: 542 422 750
e-mail: veronica@veronica.cz
http://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Bojkovice
tel. 572 630 670
e-mail: hostetin@veronica.cz
http://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena: po až čt 9-17 h
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?