Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
21. 7. 2021

Veronica 2020: Přečtěte si ve výroční zprávě o tom, jak jsme ten rok zvládli

Byl to rok jiný, než jsme kdy zažili. Celosvětová pandemie a několikaměsíční karanténa zásadně ovlivnily i náš provoz a postavily nás před řadu výzev. Naše vzdělávací činnost, založená především na osobním setkání s účastníky, vzala za své. Některé aktivity jsme převedli do on-line prostoru, ale výukové programy pro školy jsme museli ze dvou třetin zrušit. I náš tým se učil nově spolupracovat.
Přesto rok 2020 přinesl i spoustu okamžiků, z nichž máme radost. Například otevření Fér Kaffé Veronica ve Slavičíně, významné součásti našeho nového environmentálního sociálního podniku. S potěšením a obdivem jsme sledovali také úsilí žáků a studentů, účastníků CO2 ligy. Přestože se celý půlrok setkávali pouze on-line, odvedli skvělou práci. A připomněli, že klimatická krize tu zůstává a bude vyžadovat pozornost a odhodlání všech. A že oni s tím počítají. Pokud něco přináší střípky naděje a optimismu, jsou to právě tito mladí lidé. Díky nim vidíme, že naše práce má smysl.
Více informací naleznete zde.

Veronica 2020: Přečtěte si ve výroční zprávě o tom, jak jsme ten rok zvládli

Na každém záleží: Naplánujte s námi svou kampaň na ochranu klimatu, přihlaste se na Hostětínskou klimatickou akademii

Trápí vás klimatická krize a zdá se vám, že řešení je v nedohlednu? Máte chuť s tím něco dělat? Jste odhodlaní posouvat společnost k uhlíkové neutralitě tam, kde žijete nebo pracujete? Připadáte si v tom sám/a? Pokud ano, pojďme do toho společně. Potkáte zajímavé lektorky a lektory a seznámíte se s podobně naladěnými lidmi.
Úvodní pětidenní blok Klimatické akademie proběhne 20. až 25. srpna 2021 v Hostětíně, další tři jedno až dvoudenní setkání se uskuteční do února 2022. Tématicky pokryjí klimatickou vědu z pohledu přírodovědného i společenského a nabídnou také všestrannou metodickou podporu pro vytváření místních skupin a plánování akcí.
Více informací naleznete zde.

Na každém záleží: Naplánujte s námi svou kampaň na ochranu klimatu, přihlaste se na Hostětínskou klimatickou akademii

Ekovychovatelská rada: Voda živá

Horké letní dny vyzývají k vodním radovánkám a koupaliště praskají ve švech. Tobogány, skluzavky, brouzdaliště a vyhřívané bazény jsou jistě veliká lákadla pro děti, nemohou však nikdy nahradit neobyčejně obyčejné zážitky u vody v přírodním koupališti či v potoce. Živá voda je totiž plná života, který mohou malí badatelé objevovat, a také možností, které mohou malí konstruktéři, architekti a krajináři realizovat. Až příště vezmete děti k živé vodě, pozorujte s nimi zázračné hemžení v ní. Třeba narazíte na larvy vážek a šídel, vajíčka obojživelníků, zahlédnete potápníky či vírníky. Možná vás překvapí ladný pohyb znakoplavek či rychlost bruslařek. Snad v potoce pod kamenem spatříte blešivce, larvy jepic a chrostíků nebo dokonce objevíte i raky. K pojmenování vodních bezobratlých živočichů dětem mohou pomoci určovací klíče. A až budete mít vodní organismy zmapované, můžete s dětmi tvořit třeba hrázky, tůňky, vodní mlýnky či pouštět vlastnoručně vyrobené lodičky po vodě. Voda je fascinující, voda je živel, voda je život.

Ekovychovatelská rada: Voda živá

Divadla Verdis: Stoka nad soutokem aneb Návštěva staré báby

Nezapomeňte si zavčas koupit vstupenky na ojedinělé představení, které plynule naváže na výsledky voleb, tedy 9. října od 18.30 v divadle Husa na provázku v Brně. Nové ekodramatické dílo autorů Mojmíra Vlašína a Josefa Ference Stoka nad soutokem včetně tradiční aukce, rautu a koštu vín. Vstupenky k mání na smsticket.cz nebo v obchodě Nadace Veronica na Pekařské v Brně.
Více informací naleznete zde.

Prosí jiní: Přispějte na knihu ke 30 letům Sedmé generace

Prosí jiní: Přispějte na knihu ke 30 letům Sedmé generace
Leží vám na srdci i na mysli stav přírody a společnosti? Nejste sami. Stejné obavy často pociťovaly a pociťují i osobnosti ekologického, společenského a kulturního života v různých koutech světa. O své myšlenky se podělili například Vandana Shiva, Helena Norberg-Hodge, Hana Librová, Erazim Kohák, Ludvík Kunc, Bedřich Moldan, Karel Hudec, Ľubica Lacinová, Václav Bělohradský nebo Jiří Zemánek. Ze třiceti rozhovorů se nyní připravuje kniha. Aby však opravdu vyšla, potřebujeme vaši pomoc. Přispějte na:
Více informací naleznete zde.

Pobyt pro rodiče s dětmi - I. termín (program pro děti 7-12 let)
2.8.2021 - 6.8.2021, Hostětín, Přijeďte společně se svými dětmi zkoumat přírodu, smát se a sdílet zážitky z dobrodružství v Hostětíně.
detail akce »
Pobyt pro rodiče s dětmi - II. termín (program pro děti 7-12 let)
9.8.2021 - 13.8.2021, Hostětín, Přijeďte společně se svými dětmi zkoumat přírodu, smát se a sdílet zážitky z dobrodružství v Hostětíně.
detail akce »
Pobyt s programem pro rodiče s dětmi ve věku 4-6 let
16.8.2021 - 20.8.2021, Hostětín, Společně se svými dětmi zkoumejte přírodu, smějte se a sdílejte zážitky z dobrodružství v Hostětíně. Tento termín zahrnuje jen půldenní program a je určen pro menší děti.
detail akce »
Hostětínská klimatická akademie
20.8.2021 - 25.8.2021, Hostětín, Trápí vás klimatická krize a zdá se vám, že řešení je v nedohlednu? Máte chuť s tím něco dělat, jen si nejste jisti co a/nebo jak? Jste odhodlaní posouvat společnost k uhlíkové neutralitě tam, kde žijete nebo pracujete? Připadáte si v tom sám/a? Chcete se potkat s lidmi, kteří řeší stejné otázky jako Vy?
detail akce »
Kosa pro 21. století (kurz kutí a práce s kosou)
28.8.2021 10:00 - 17:00, Hostětín, Kurz kutí kosy a práce s kosou pro všechny sekáče :-)
detail akce »
Dovolená v kraji Žítkovských bohyní (pobyt se společným programem)
25.8.2021 - 29.8.2021, Hostětín, Magická krajina Bílých Karpat, přírodní zahrada a dům, který žije ze slunce. Chuť biomoštu přímo od zdroje, sochy v krajině, společné řemeslné tvoření. Výlet na Moravské Kopanice za poznáním krás zdejšího kraje a kouzel žítkovských bohyní, exkurze po hostětínských ekologických projektech, po přírodní zahradě. Společná vycházka do krajiny a také výlet s odlovem hadů. Každý den vám ukážeme jinou tvář Karpat.
detail akce »
Dovolená v kraji Žítkovských bohyní (pobyt s programem)
14.10.2021 - 17.10.2021, Hostětín, Magická krajina Bílých Karpat, přírodní zahrada a dům, který žije ze slunce. Chuť biomoštu přímo od zdroje, sochy v krajině, společné bylinkové a řemeslné tvoření. Výlet na Moravské Kopanice za poznáním krás zdejšího kraje a kouzel žítkovských bohyní, exkurze po hostětínských ekologických projektech, po přírodní zahradě, lektorovaná vycházka do krajiny. Každý den vám ukážeme jinou tvář Karpat.
detail akce »
Líbí se Vám, co děláme? Staňte se členy Klubu přátel Veronica.
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
tel.: 542 422 750
e-mail: veronica@veronica.cz
https://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Hostětín
tel. 572 630 670
e-mail: hostetin@veronica.cz
https://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna přes léto v Brně otevřena pro emailovou, telefonní, webovou komunikaci. Osobní schůzky nutno předem domluvit.
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?