Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
24. 1. 2013

Chráníme ohrožené netopýry před vandaly

Ekologický institut Veronica pečuje o štoly, ve kterých tito fascinující tvorové pravidelně přezimují. Do vchodů jsme umístili ochranné mříže, štoly pravidelně monitorujeme. V jedné z nich jsme během prvního zimního průzkumu napočítali bezmála 150 převážně vrápenců malých, v posledních 5 letech zde jejich počet vzrostl na trojnásobek. V případě nálezu zraněného živočicha či osiřelého mláděte se obraťte na Ekologickou poradnu Veronica: 542 422 750, veronica@veronica.cz Více zde.

Chráníme ohrožené netopýry před vandaly

Staňte se členy našeho Ekotýmu

Zajímá Vás, kde se dá koupit biochleba? Na kolika místech jsou k dostání biobedýnky? Kde koupit ekologicky šetrné prací prášky? Staňte se členem našeho vznikajícího Ekotýmu a pomozte nám vylepšit Ekomapu – zmapovat možnosti prodeje environmentálních produktů v Brně. Máte-li zájem, napište Janu Labohému na jan.labohy@veronica.cz Více zde.

Jak podporují sedláky ve Vídni?

Spolu s farmáři z jižní Moravy, Vysočiny a Beskyd jsme se vydali do Vídně za úspěšným příkladem komunitou podporovaného zemědělství (KPZ) – zeleninovým družstvem GELA, které sdružuje už okolo 250 členů. Členové družstva přispívají na náklady spojené se zemědělskou produkcí a na oplátku dostávají každý týden čersvou a chutnou zeleninu od farmářů, které znají. Podívejte se na fotky a přečtěte si, jak družstvo funguje. Více zde.

Brněnská KPZ skupina má za sebou první a úspěšnou sezónu fungování

Již půl roku v Brně skupina nadšenců pravidelně každý týden odebírá štědré podíly kvalitní zeleniny od farmářů Pospíšilových z Vysočiny. Komunitou podporované zemědělství, kde si členové od drobných sedláků předplácí produkci na půl roku dopředu, podporuje hospodaření šetrné ke krajině a přírodě. Podívejte se na fotky z našeho výdeje. Chcete se zapojit také? Budeme zakládat další skupinu. Více zde.

Ekologická poradna: Jak založit v obci kompostárnu?

Kompostovatelný materiál tvoří značnou část komunálního odpadu – obvykle je to kolem 30 %, v některých případech ale až polovina celkové hmotnosti. Tento odpad přitom lze třídit a využívat. Kompostováním se získává humus, kterým můžeme hnojit namísto umělých hnojiv. Na zahrádkách může kompost nahradit rašelinu, která je vzácným přírodním zdrojem. V závislosti na systému plateb za svoz odpadu mohou díky třídění organických zbytků občané i obce ušetřit. Kompostování pro obce navíc zpravidla neznamená navýšení nákladů, počáteční investice se totiž dají pokrýt z evropských dotací. Více zde.

Lednové novinky v e-obchodě Veronica

Výsevní dny 2013
Kalendář konstelací pro zahrádkáře a zemědělce. Předkládá vhodné dny pro výsev, kultivaci a sklizeň podle kosmických rytmů. Neváhejte včas objednat!

Jemné pohádky pro děti země
Pestré pohádky pro naše děti před spaním či pro volné chvíle. Z názvů pohádek – Překvapení pro Kopretinku: příběh z indiánské vesnice o jednom hřejivém dárku, O skřítku Akorátníkovi: příběh z permakulturní rodiny skřítků o tom, co je akorát. Objednávejte zde.

Dárkový certifikát na předplatné časopisu Veronica 2013 a originální grafický list Petra Čermáčka
Exkluzivní předplatné časopisu pro ochranu přírody a krajiny. Darujte časopis Veronica lidem, které máte rádi. Svým blízkým uděláte radost a napomůžete k šíření ohleduplného vztahu k přírodě a krajině. Předplatné šesti čísel spolu s unikátním dárkem. Objednávejte zde.

Hledáme dobrovolníky pro Hodinu Země

Již počtvrté se Česká republika přidá k největšímu celosvětovému happeningu zaměřenému na podporu ochrany životního prostředí – Hodině Země. Chcete být u toho a vidět, jak se taková kampaň připravuje a pomoci, aby byla opět lepší než loni? Napište nám na hodinazeme@veronica.cz Více zde.

Přijmeme darem

Přijmeme darem fungující vysavač, ozvěte se prosím na olga.krejcirova@veronica.cz

Přijmeme darem pro Vás už nepotřebné kancelářské židle, kontejnery pod stůl nebo police na šanony – doplníme jimi zařízení naší kanceláře v Hostětíně. Ozvěte se prosím na marie.krivakova@veronica.cz

Zvou Vás jiní

Nová studijní zaměření bakalářského a magisterského oboru na Katedře environmentálních studií FSS MU
Katedra environmentálních studií nabízí od roku 2012/2013 čtyři nové certifikované bakalářské specializace zaměřené na environmentální podnikání, státní správu, nevládní neziskový sektor a krajinu. V magisterském studiu je možné se orientovat na teoretickou nebo praktickou environmentalistiku. Více zde.

Zapojte se do projektu Rozvoje environmentální gramotnosti odborné i laické veřejnosti
Během roku 2013 se ve všech krajích na Moravě a ve Slezsku můžete zúčastnit série seminářů o hlavních problémech v ochraně přírody a krajiny s přesahem také do zemědělství. Více zde.

Školení k občanskému zákoníku
30. 1. 10–15 hod., Brno,
Nový občanský zákoník začne platit v roce 2014. Nabízíme shrnutí změn, které se týkají zejména veřejného prostoru. Zve Nadace Veronica, Jasna Flamiková, tel.: 775 12 06 16. detail akce »

Kroky naší země V.
31.1. 17-19 hod., Brno, Promítání filmů Petra Barana Posvátná místa (putování po místech historie křesťanů v Čechách po vyhnání učedníků Cyrila a Metoděje z Moravy) a Ohrid (po stopách učedníků z Makedonie). detail akce »
Setkání přátel přírodních zahrad
12.2. 17-19 hod., Brno, Přednáška Heleny Vlašínové o zdravých sousedských vztazích mezi zeleninou a bylinkami. detail akce »
Mezioborová konference Udržitelná energie a krajina, téma: biouhel a ochrana klimatu
13.- 14.2., Hostětín, Setkání současných i budoucích odborníků různých směrů – krajinářů, zemědělců, lesníků, biologů, energetiků, techniků, ekonomů, sociologů. detail akce »
Přírodní infrastruktura - ÚSES (Zelený čtvrtek)
14.2. 17-19 hod., Brno, Setkání u kulatého stolu: Ekologická síť Brtnicka.
detail akce »
Athos, svědek minulých časů
21.2. 17 -19 hod., Brno, Přednáška Klubu přírodovědeckého v Brně a Regionálního sdružení ČSOP. detail akce »
Kroky naší země VI.
7.3. 17 -19 hod., Brno, Promítání filmu Miloše Spurného Sbohem staré řeky. detail akce »
Setkání přátel přírodních zahrad
12.3. 17 -19 hod., Brno, Zkušenosti českých dobrovolníků z práce na francouzské ekofarmě.
detail akce »
Hodina Země 2013
23.3.2013 20:30 - 21:30, celý svět, Největší celosvětový happening na podporu ochrany klimatu opět i v České republice. Počtvrté se můžete přidat a ukázat, že Vám není lhostejné poškozování životního prostředí.
detail akce »
Velikonoční tábor pro rodiče s dětmi - vítání jara
29.3. - 1.4., Hostětín, Hry, výlety, poznávání přírody i tradic. Oblíbený pobyt pro rodiče s dětmi ve věku cca 5-10 let. detail akce »
Zelená dovolená plná slunce
25.-29. 8., Hostětín, Oblíbená dovolená s programem. Toulání po Karpatech, řemeslné tvoření, výlet za hady a za bylinkami. Nenechte si ujít. Možnost dárkového vánočního certifikátu! Přihlaste se už ted: hana.machu@veronica.cz, tel.: 572 630 670, 739 569 264
Zelená dovolená s vůní jablek
10.-13. 10., Hostětín, Podzimní toulky po Karpatech, sušení jablek, moštování, řemeslné tvoření. Přihlaste se už ted: hana.machu@veronica.cz, tel.: 572 630 670, 739 569 264
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
tel.: 542 422 750
e-mail: veronica@veronica.cz
http://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Bojkovice
tel. 572 630 670
e-mail: hostetin@veronica.cz
http://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena: po - čt 9–17
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?