Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
25. 7. 2013

Svitla naděje pro ochranu zemědělské půdy

Minulý týden sněmovna schválila novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF). Původní drastický senátní návrh na návrat poplatků k nefunkční úrovni roku 1992 byl upraven. Poplatky se snižují méně a široká definice průmyslových zón byla výrazně zúžena. Nicméně i tak je to stále návrh špatný. Naštěstí se do zákona dostaly i některé dobré věci – nové povinnosti v ochraně proti erozi a znečištění půdy zejména s ohledem na ukládání sedimentů z rybníků apod., zásadně zlepšit se má  evidence, u vynětí nejcennější půdy musí být prokázána převaha veřejného zájmu atp. A ještě pozitivní perlička – odpuštění poplatků ze ZPF se nově vztahuje také na „přirozenou rekultivaci“. Tedy to, co léta prosazují ekologické organizace – aby se např. všechny pozemky po těžbě kamene či uhlí za nesmírné náklady nerekultivovaly na nekvalitní zemědělskou či lesní půdu, ale část jich byla ponechána přirozené sukcesi.
Více informací naleznete zde.

Svitla naděje pro ochranu zemědělské půdy

Naše velké malé úspěchy doma i v zahraničí

Mezi loňské úspěchy Ekologického institutu Veronica patřilo získání ocenění „Climate Star“ pro Hostětín, které je udě­lováno Klimatickou Aliancí nejúspěšnějším evropským obcím za vynikající projekty v oblasti ochrany klimatu. Evropská komise ocenila naši soutěž Zlínská CO2 liga jako nejlepší projekt v jedné z kategorií soutěži U4energy, která je zaměřená na úspěšné energetické projekty ve školách. V Brně jsme založili první skupinu komunitou podporovaného zemědělství „Podporujme svého sedláka“. Počet námi certifikovaných přírodních zahrad přesáhl číslo 80. V internetové Ekomapě ww.ekomapa.org  je již 2 000 záznamů. Přečtěte si naši výroční zprávu za rok 2012. Děkujeme za Vaši přízeň a podporu.
Více informací naleznete zde.

Chcete si v létě pořádně odpočinout? Přijeďte do Hostětína!

Projděte se magickou krajinou Bílých Karpat, vyrobte si bylinkové víno nebo zjistěte, jak využít plevele v kuchyni. Přijeďte si na sklonku léta odpočinout do ekopenzionu, ve kterém energii dodává slunce. Všechny dotazy Vám ochotně zodpoví Hana Machů na e-mailu hana.machu@veronica.cz či telefonu 572 630 670, 739 569 264.
Více informací naleznete zde.

Nabízíme zdarma uspořádání přednášky o domácí ekologii

Ekologický institut Veronica nabízí besedu o domácí ekologii zaměřenou na rodiče malých dětí či nastávající rodiče - zdarma i s knihou Desatero domácí ekologie pro všechny zúčastněné. Pokud máte či znáte nějakou rodičovskou skupinku či centrum, kam rodiče chodí, ozvěte se! Pozor, nabídka platí pouze pro Jihomoravský kraj! Přednáška může  proběhnou kdykoliv v domluvený termín od teď do konce října. Kontakt: Kateřina Plesková – pleskacka@email.cz
Akce je podpořena projektem: „Environmentální poradenství jako nástroj individuálního dalšího vzdělávání. Aktivně, profesionálně, místně zakotveně“, projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Ekologická poradna: Jak odstranit plíseň ze stanu?

Chystáme se na dovolenou, po roce jsme vybalili stan a zjistili jsme, že je na něm plíseň. Jak ji odstranit?
Ideální by bylo stan vyvařit nebo ponořit jej na několik minut (cca 3 minuty) do vroucí vody, pokud však stan není z materiálu, který by takové teplotě odolal, doporučujeme zvážit následující možnosti: Ponoření postižené části stanu na nejméně 15 minut do vody o minimální teplotě 60 stupňů Celsia. I zde však je nutné zvážit, zda tuto teplotu materiál stanu zvládne.
Více informací naleznete zde.

Letní čtení s antikvariátem Zelený sysel

K letnímu lenošení ve stínu stromů patří dobrá kniha. Provětrali jsme náš antikvariát Zelený Sysel a vybrali pro Vás tyto knihy:
Za vábničkou severu Zchlaďte se v parném létě alespoň myšlenkově s cestovatelkou Ludmilou Uličnou na dobrodružných toulkách po krajinách Islandu, Anglie a Skotska. Cestujte časem do roku 1977 (70 Kč).
Jabloně na Valašsku Kuželky, Citronůvky, Malvazínky. Tušili byste, že se za těmito názvy skrývají dávno zapomenuté odrůdy jabloní valašského regionu? Průvodce "za hubičku" (30 Kč).
Global 200: Místa, která musíme zachránit Titul Global 200 je se svými velkoformátovými barevnými fotografiemi vysoké kvality bezesporu skvostem našeho antikvariátu. Experti z WWF Vás provedou úchvatnými přírodními poklady naší planety, které bychom měli uchovat příštím generacím (390 Kč).
Více informací naleznete zde.

Evropská noc pro netopýry - 7. 9.2013

Zveme vás na již 17. Evropskou noc pro netopýry, která se koná v sobotu, 7. září 2013 u Sloupsko-šošůvské jeskyně v krásném prostředí Moravského krasu. Akce je pořádána pro poznání a na podporu ochrany netopýrů nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Začátek programu je v 17:00, na programu je prohlídka jeskyně, film o netopýrech, pozorování živých jedinců, k dispozici bude stánek s informačními materiály. Na místo se můžete dostat vlastním dopravním prostředkem (doporučujeme kolo) nebo veřejnou dopravou. Pro zájemce vypravujeme zvláštní autobus z Brna
Kontakt: RNDr. Mojmír Vlašín, e-mail: mojmir.vlasin@veronica.cz, tel.: 542 422 755, 602 404 285
Více informací naleznete zde.

Zvou Vás jiní

Slamak.info zve na další ze série kurzů stavění z balíků slámy a místní hlíny na soběstačném domě v Nesovicích u Vyškova.

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit zve na Etnosalaš 2013. Projekt, který připomene znalosti a dovednosti našich předků i vzdálenějších etnik, probíhá za účasti dobrovolníků a dobrovolnic z celého světa. Akce se uskuteční nad obcí Tvarožná Lhota v Bílých Karpatech 4.8. od 10:00
Kontakt: bkarpaty@c-box.cz ; 724162265

Hledáme dobrovolníky

Na pomoc při Jablečné slavnosti 29. 9.  2013 hledáme dobrovolníky a dobrovolnice. Přijďte s námi prožít jablečný víkend!
Více informací naleznete zde.

Olga Krejčířová navždy odešla

Začátkem července nás navždy opustila naše milá kolegyně Olga Krejčířová. Zemřela po krátké, těžké nemoci začátkem července 2013. Za svého působení zorganizovala desítky akcí pro veřejnost - k největším patřil každoroční Biojarmark a anketa Brněnský strom roku. Nejen organizačně, ale i odborně se zapojovala do debat brněnských krajinářů, diskuzí nad brněnským územním plánem nebo setkání přátel přírodních zahrad. Podílela se na přípravě výstav v naší malé galerii, pečovala o chod celého Domu ochránců přírody. Brněnské ochraně přírody bude moc chybět!

Letní tábor pro rodiče s dětmi (děti cca do 11 let)
5.8.2013 - 9.8.2013, Hostětín, Rodiče, prarodiče, strýcové a tety - vydejte se společně s dětmi na tábor do krásného a čistého prostředí Bílých Karpat. Program (nejen) pro děti bude protkán napínavou celotáborovou hrou.
detail akce »
Zelená dovolená plná slunce
25.8.2013 - 29.8.2013, Hostětín, Oblíbená dovolená s programem. Toulání po Karpatech, řemeslné tvoření, výlet za plazy, bylinkový workshop, společná setkání a zážitky. Takovou dovolenou si nenechejte ujít anebo ji darujte svým přátelům formou dárkového certifikátu.
detail akce »
Evropská noc pro netopýry
7.9.2013 16:30 - 21:00, Sloup, Již 17. ročník populární akce, kdy můžete na vlastní oči spatřit netopýry. Prohlídka jeskyně, film o netopýrech, pozorování živých netopýrů, možnost zakoupení materiálů
detail akce »
Jablečná slavnost
29.9.2013 00:00 - 00:00, Hostětín, Nenechte si ujít již 12. ročník tradiční oslavy jablek, řemesel, místních výrobků a kultury.
detail akce »
22. Brněnský Biojarmark
4.10.2013 - 5.10.2013, Brno, Zelný trh před Husou na provázku, Tradiční setkání ekologických zemědělců, místních výrobců potravin a spotřebitelů, kteří mají rádi jídlo zblízka. Přijďte dobře nakoupit a pobavit se u biovína a cimbálové muziky.
detail akce »
Zelená dovolená s vůní jablek
10.10.2013 - 13.10.2013, Hostětín, Podzimní toulky po Karpatech, sušení jablek, ruční moštování, řemeslné tvoření. Takovou dovolenou si nenechejte ujít.
detail akce »
Konference Energeticky úsporné technologie a jejich využití v environmentální výchově
17.10.2013 - 19.10.2013, Hostětín, Třídenní mezinárodní konference - odborné přednášky, praktické workshopy a zajímavé exkurze na témata globální změna klimatu, energeticky úsporné stavění, přírodní materiály ve stavebnictví, výroba a využití biouhlu, ekostopa, rekonstrukce školky,...
detail akce »
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
tel.: 542 422 750
e-mail: veronica@veronica.cz
http://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Bojkovice
tel. 572 630 670
e-mail: hostetin@veronica.cz
http://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena: po - čt 9–17 (letní provoz út, čt 13-17, st 9-13)
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?