Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
19. 9. 2017

Kolik vody „vypijí“ naše věci?

Denně spotřebuje každý obyvatel České republiky tisíce litrů vody. Přitom víc vody projí, než vypije. To proto, že za každou věcí se skrývá takzvaná virtuální voda. Používá se jako závlaha při pěstování, při výrobě, při dopravě i při likvidaci odpadu. Věděli jste, že na výrobu jednoho hovězího hamburgeru se spotřebuje stejné množství vody, jako na dva měsíce sprchování? Svou vodní stopu složenou z virtuální vody má všechno. Můžeme ji spočítat pro jednotlivý výrobek nebo potravinu, pro jednotlivce i firmu, region či celý stát. K čemu může znalost vodní stopy posloužit? Jak její hodnocení probíhá? Přijďte si poslechnout přednášku Ertuga Ercina, odborníka z mezinárodní iniciativy Water Footprint Network, která proběhne v úterý 10. října od 17 h v Praze. Akce je vhodná pro širokou veřejnost.
Více informací naleznete zde.

Již tuto neděli vypukne Jablečná slavnost v Hostětíně. Stále se ještě můžete zapojit i jako dobrovolník.

Již tuto neděli vypukne Jablečná slavnost v Hostětíně. Stále se ještě můžete zapojit i jako dobrovolník.
Tradiční akce pod bělokarpatským nebem, kde čerstvý mošt teče proudem a jablečná zábava probíhá naplno. Dne 24.  září 2017 můžete být při tom. A to nejen jako návštěvník, ale i jako dobrovolník a dobrovolnice. Spojíte příjemné s užitečným. Pomůžete nám: ale přitom nepřijdete o program akce, který navštívíte v pracovních přestávkách. Budete pracovat: ale přitom si užívat a bavit se s ostatními dobrovolníky. Poznáte zákulisí této tradiční akce: a přitom získáte spoustu nových zážitků. Srdečně vás zveme. Program akce: www.jablecna-slavnost.cz
Více informací naleznete zde.

Již tuto neděli vypukne Jablečná slavnost v Hostětíně. Stále se ještě můžete zapojit i jako dobrovolník.

Ekoporadna: Jakou láhev na vodu zvolit pro opakované použití?

Prosím o radu: jak moc je nebezpečné opakovaně používat PET lahev na pití? Materiály, ze kterých se lahve vyrábí, mohou být různé. Je to především sklo, různé kombinace plastů a kov. Skleněné láhve jsou těžké a rozbitné, ale nemusíme se bát závadných látek. Plastové láhve jsou lehké, ale nemají nejlepší pověst o jejich vlivu na uchovávané tekutiny. Plastové láhve, které mají nálepku bez bisfenolu A, ftalátů a dalších škodlivých látek jsou velmi drahé a jejich cena může být i několik set korun. Jsou to například lahve z polypropylenu. Tento kvalitní materiál je natolik odolný, že se používá i v laboratořích.
Více informací naleznete zde.

Brněnský biojarmark opět oživí Zelňák

V pátek a sobotu 6.–7. října se můžete těšit na další ročník tradiční akce Brněnský biojarmark. Co 26. ročník na Zelném trhu přinese? Tak třeba biozeleninu z Velehradu – prokazatelně kvalitní a bez chemie! Nebo biovíno, které je sklízeno na svazích v přírodním parku Výhon. Biomošty z Hostětína, poctivé biosýry z Kudlova a biouzeniny ze Sasova ověnčené řadou potravinářských cen také potěší chuťové buňky. K nakupování nám zahraje cimbálovka Veronica, v pátek od 16 se můžeme těšit na speciálního hosta – kapelu OKno z Divadla Husa na provázku! Zveme celé rodiny, na děti čeká moštování v ručním lisu a další aktivity.
Více informací naleznete zde.

Vyšlo nové číslo časopisu Veronica zaměřené na přehrady

Toto číslo vysvětluje, že přehrady nejsou všelék – ani proti povodním, ani proti suchu – spíše až poslední možností. Zdá se, že všechny rozumně myslitelné přehrady u nás už byly postaveny. Navíc jejich slibované funkce se často vzájemně vylučují, takže zdaleka nesplnily očekávání a v mnoha případech dokonce škodí. Je s podivem, že nepreferujeme jiná, přirozenější a méně nákladná opatření, jako jsou např. suché poldry, řízený rozliv do říční nivy a další.
Více informací naleznete zde.

Kompostovací záchod – shlédnout, vyzkoušet, seznámit se

Kompostovací záchod v Centru Veronica v Hostětíně oslavil své 1. narozeniny. Je jedním z krůčků k soběstačnosti i ochraně klimatu. Umožňuje snižování spotřeby vody, snižování množství odpadních vod i míru jejich znečištění, pomáhá uzavírat koloběh živin. Voda je nahrazena hoblinami a štěpkou. Obsah toalety není odváděn vodou do čistírny odpadních vod, zůstává na místě. Suché dřevní částice (hobliny, štěpka) pomáhají vysušovat obsah toalety, zároveň jej svojí strukturou provzdušňují. Tím jsou nastaveny dobré podmínky pro kompostování přímo v nádobě toalety. Pomocí mechanického ventilátoru dochází k odtahu nežádoucího zápachu a k dalšímu vysušování jeho obsahu. Při naplnění zásobníku je „zadními dvířky“ zespodu odstraněn již částečně zkompostovaný obsah, který je přenesen na místo určené k úplnému zkompostování a jeho „vyzrátí“. Návštěvníci Centra Veronica mají možnost toaletu si prohlédnout a vyzkoušet. Přispějte i vy k ochraně klimatu. Přijďte si rozptýlit obavy a změnit představu o smradlavých kadibudkách!
Více informací naleznete zde.

Jak udržitelně hospodařit s vodou? Dvoudenní praktický seminář v Hostětíně

Návody na úsporu vody, domácí čištění odpadních vod a využívání a recyklace šedé vody poznáte na semináři v Hostětíně, 14. a 15. října. Budeme se bavit také o využití dešťových vod, zadržování vody na pozemku i o kompostovacích toaletách. Získáte řadu praktických zkušeností a tipů.
Více informací naleznete zde.

Zvou jiní

Spolek EKODŮM srdečně zve na seminář Příběhy domů (Praha, 14.-15.10.2017). Jak se asi bydlí v ekologických domech… ? Seminář představí přírodní a pasivní stavby z pohledu jejich architektů a investorů. Sobotní přednášky a nedělní exkurze. http://www.sdruzeni-ekodum.cz/akce/pribehy-domu-2017

Workshop na slaměném domě v Rosicích, 30.9.-1.10. 2017, balíkování střechy anebo stěn a vzorkování hlíny. Zájemci prosím pište nebo volejte Tomovi Gabrielovi na: idril@seznam.cz nebo 605 949 376 http://www.slamak.info/workshop-v-rosicich/

Jablečná slavnost 2017
24.9.2017 11:00 - 17:00, Hostětín, Neděle 24. září bude v Hostětíně patřit jablkům, řemeslům a kultuře. Proběhne zde již 16. ročník Jablečné slavnosti. Nenechte si ji ujít.
detail akce »
Krajem žítkovských bohyní s vůní bylin
30.9.2017 10:00 - 17:00, Žítková, Lektorovaná vycházka o historii a krajině Žítkové a tradičním bylinkářství. Pojďte se podívat do obce Žítková, kde žily a působily tajemné žítkovské bohyně a zažijte svérázné Moravské Kopanice na vlastní kůži.
detail akce »
Plevel není nepřítel? aneb Zahrada i město bez chemie
4.10.2017 16:30 - 18:30, Brno, Beseda pro zahrádkáře, pěstitele a Brňáky, kterým není lhostejné, co se děje na ulicích.
detail akce »
Dovolená v kraji Žítkovských bohyní (pobyt s programem)
5.10.2017 - 8.10.2017, Hostětín, Magická krajina Bílých Karpat, přírodní zahrada a dům, který žije ze slunce. Chuť biomoštu přímo od zdroje, sochy v krajině, společné bylinkové a řemeslné tvoření. Každý den vám ukážeme jinou tvář Karpat.
detail akce »
Za vůní ovoce (exkurze k místním zpracovatelům)
8.10.2017 09:00 - 09:00, Starý Hrozenkov, Ekosady Komňa, Vlachovice, Autobusová exkurze k místním zpracovatelům ovoce: rodinná firma Koldokol, David Ryšavý (ekosady Komňa), Moštárna Hostětín, Radek a Zuzana Fryzelkovi, sušírna sv. Františka Vlachovice.
detail akce »
Hospodaření s vodou doma i na zahradě
14.10.2017 - 15.10.2017, Hostětín, Udržitelné hospodaření s vodou - dešťové a odpadní vody v domácnosti a na zahradě.
detail akce »
Líbí se Vám, co děláme? Staňte se členy Klubu přátel Veronica.
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
tel.: 542 422 750
e-mail: veronica@veronica.cz
http://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Hostětín
tel. 572 630 670
e-mail: hostetin@veronica.cz
http://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena: úterý 13-17, středa 10-13, čtvtek 13-17 h; obchod Nadace Veronica otevřen: pondělí až pátek 9 -18, so 9-12.
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?