Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
25. 10. 2018

„Krásný podzim“ jako předzvěst apokalypsy

Letošní říjen, který de facto není ničím jiným než jen dalším pokračováním jednoho dlouhatánského jednolitého léta a devastujícího sucha, se mezi lidmi těší lichotivým souslovím, jako jsou např. „nádherné počasí“, „babí léto“, nebo „krásný podzim“. Vyjadřují se tak lidé na ulici, známí a přátelé, ale dokonce i média. Za vrchol absurdity pak považuji všelijaké „sliby meteorologů“, kteří pro nás mají dobré zprávy v podobě pokračujícího „babího léta“ uprostřed října. Těžko říct, co si o podobných „slibech“ v tomto bezdeštném roce myslí lidé na venkově, kterým vyschly studny, a nemají čím zalévat zahrádky, nebo třeba ani čím spláchnout záchod. Některým lidem tak voda přestala téct i z kohoutků. A co si pak o tom všem máme myslet my, kteří víme, čeho je tenhle „krásný podzim“ vlastně předzvěstí? [Michaela Pixová, Blog Aktuálně.cz]
Více informací naleznete zde.

„Krásný podzim“ jako předzvěst apokalypsy

Chytré domy - úsporné, dálkově ovládané, s fotovoltaikou na střechách. Jak na ně?

Odpověď se dozvíte na semináři, který nadchne každého "poloamatérského" stavitele, bastlíře, domácího kutila. Bude totiž nabitý praktickými ukázkami a zkušenostmi, jak z vašeho domu jednoduše, rychle a levně udělat „chytrý“. Poznáte bydlení v pasivním domě a souvislosti, proč takové domy stavět a jak. Dozvíte se, jak co nejjednodušeji pořídit na střechu fotovoltaickou elektrárnu - jak si rychle a snadno vyřídit potřebná povolení, jak takovou elektrárnu postavit. Pro nadšence, kteří chtějí na dálku svůj dům kontrolovat a ovládat, máme praktický workshop o open-source elektronické stavebnici Big Clown. Žádné pájení, drátování nebo programování. Bezdrátový senzor klimatu v domě, alarm pohybu, detektor zatopení koupelny či kuchyně, ovládání teploty nebo CO2 senzor zprovozníte bez jakýchkoliv předchozích znalostí během deseti minut! Vše je i cenově přístupné. Přijeďte do Hostětína a uvidíte vše v praxi. Seminář se koná v Hostětíně, 10. - 11. listopadu 2018.
Více informací naleznete zde.

Ekoporadna: Třikrát pro příznivce přírodních zahrad

Na druhou polovinu podzimu jsme připravili tři akce pro nejen budoucí příznivce přírodního zahradničení. V sobotu 17. listopadu se koná exkurze po přírodních zahradách v Brně-Ořešíně. Pojďte se podívat, jak jsou krásné a inspirativní. Navštívíte roZPUSTiLOU zahradu Hanky Rejmanové, Ořešínský Tschurbes manželů Vlašínových a ukázkovou zahradu U Pazderků. Dne 22. listopadu se koná přednáška o přírodní zahradě na téma Jak na vodu v zahradě. Představení nápaditých řešení pro úsporné zalévání zahrady, osvědčené tipy jak udržet vodu v půdě. A konečně 6. prosince přednáška s tématem Přírodní zahradník se těší na jaro. Rady pro jednoduché a i netradiční zakládání nových záhonů. Co je to biodiverzita a proč nám ulehčí práci. A také základy semenaření a burza vašich semínek.
Více informací naleznete zde.

Hlavním vítězem ceny Ekopublika je článek o vymírajícím hmyzu

Jak podpořit a zviditelnit novináře, kteří píší o environmentálních tématech? Nadace Veronica spolu s Lipkou, Katedrou environmentálních studií FSS MU a Kulturními novinami již druhým rokem oceňuje nejlepší články na environmentální témata cenou Ekopublika. Absolutním vítězem se letos stal článek Martin Uhlíře v Respektu „Ze života umírajícího hmyzu“. Druhou cenu za nejlepší online publikovaný článek získal Jan Lipold za text na Aktuálně.cz „Nevyhazujte to! Nejvyšší čas na rehabilitaci opravářů čehokoli“. Vítězové získají od Nadace Veronica i finanční odměnu ve výši 10.000 korun. Četli jste letos dobrý environmentálně zaměřený článek? Nominovat jej můžete až do 31. 3. 2019.
Více informací naleznete zde.

Konec doby plastové? Velká party v centru Brna

Konec doby plastové? Velká party v centru Brna
BEZplastová party, kde se dozvíte vše o plastech a navíc se pobavíte přímo v centru Brna, a to i bez plastových kelímků. Provokativní talkshow se zajímavými osobnostmi s jasným názorem na plastovou problematiku. Módní přehlídka Upcycling Fashion Show brněnských designerů a studentů módy v režii Nadace Veronica. Benefiční aukce upcyklovaných modelů, modely si budete moci koupit. Výstavu produktů z recyklovaného plastu. Pátek 16. listopadu 2018, Tržnice Zelný trh, Brno, od 18 h. Vstup zdarma.
Více informací naleznete zde.

Založení větrolamu – biokoridoru na počest lesníka a krajinného ekologa Antonína Bučka
10.11.2018 09:00 - 11:00, Hrušky u Břeclavi, Srdečně vás zveme. Účastníci akce budou mít možnost si vysadit některou z pestré škály dřevin. Sraz: katastr obce Hrušky u Břeclavi. Občerstvení zajištěno.
detail akce »
Kurz moderního marketingu pro zemědělce, řemeslníky a malé výrobce - 1. část
12.11.2018 15:00 - 18:00, Hostětín, První odpoledne ze tří, kdy se budeme věnovat modernímu marketingu. Vhodné pro vás, pokud: - začínáte nebo chcete začít s online marketingem (a využívat web, sociální sítě aj.) - chcete prodávat více - a zatím nevíte, jak na to - sice jste začali, ale zatím z nějakého důvodu nevidíte výsledky v podobě zvýšeného přílivu zákazníků.
detail akce »
Exkurze na přírodní zahrady v Brně-Ořešíně
17.11.2018 14:00 - 16:00, Brno, Exkurze po přírodních zahradách v Brně-Ořešíně. Pojďte se podívat, jak jsou krásné, inspirativní a navíc ekologické. Navštívíte: roZPUSTiLOU zahradu Hanky Rejmanové, Ořešínský Tschurbes manželů Vlašínových a ukázkovou zahradu U Pazderků.
detail akce »
Jak na vodu v zahradě: povídání o přírodní zahradě
22.11.2018 17:30 - 19:30, Brno, Představení nápaditých řešení pro úsporné zalévání zahrady, osvědčené tipy jak udržet vodu v půdě. Povídání a diskuze pro současné i budoucí příznivce (nejen) přírodního zahradničení, v rámci aktivity "Brněnské zahrady bez chemie".
detail akce »
Kurz moderního marketingu pro zemědělce, řemeslníky a malé výrobce - 2. část
26.11.2018 15:00 - 18:00, Hostětín, Druhé odpoledne ze tří, kdy se budeme věnovat modernímu marketingu.
detail akce »
Kurz moderního marketingu pro zemědělce, řemeslníky a malé výrobce - 3. část
3.12.2018 15:00 - 18:00, Hostětín, Třetí odpoledne ze tří, kdy se budeme věnovat modernímu marketingu. 
detail akce »
Přírodní zahradník se těší na jaro: povídání o přírodní zahradě
6.12.2018 17:30 - 19:30, Brno, Rady jak jednoduše (a také netradičně) zakládat nové záhony. Co je to biodiverzita a proč nám ulehčí práci. Základy semenaření a burza semínek. Nápaditá řešení pro nejen pro přírodní zahradnice a zahradníky. Přednáší Hanka Rejmanová.
detail akce »
Líbí se Vám, co děláme? Staňte se členy Klubu přátel Veronica.
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
tel.: 542 422 750
e-mail: veronica@veronica.cz
https://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Hostětín
tel. 572 630 670
e-mail: hostetin@veronica.cz
https://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena: úterý 13-17, středa 10-13, čtvtek 13-17 h; obchod Nadace Veronica otevřen: pondělí až pátek 9-18, sobota 9-12.
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?