Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
26. 2. 2019

Ekoporadna: Jak zabránit letnímu přehřívání kanceláří? (připravte se na léto)

Máme dvě velké kanceláře a loni jsme řešili velký problém s horkem v kancelářích. Pro letošní rok jsme si dali úkol vymyslet nějakou ekologickou klimatizaci.
Základem je vždy nepustit teplo dovnitř, do budovy. Každý dům by proto měl být co nejvíce zaizolovaný a i vzduchotěsný. Aby se místnosti neohřívaly sluncem přes sklo, všechna okna by měla mít venkovní stínění, např. předokenní rolety, venkovní žaluzie, pergoly, markýzy. Stínění brání slunečnímu teplu se dostat dovnitř. I když jste v kanceláři nájemníci, tak venkovní rolety nebo žaluzie by jste si pořídit mohli. Při rekonstrukci objektu je možné si pořídit tzv. rekuperaci. Zajišťuje, že pokud je venku vzduch teplejší než uvnitř, tak se v předavači tepla (rekuperátoru) ochladí skoro na teplotu toho vnitřního, a větráním se ani za odpoledních veder místnost neohřívá.
Některé úpravy mohou být vyžadovat delší dobu realizace, proto je nejlepší se připravit dostatečně v předstihu.
Více informací naleznete zde.

Ekoporadna: Jak zabránit letnímu přehřívání kanceláří? (připravte se na léto)

Připravte se s námi na jaro: Zahradnické přednášky v Brně

Zveme vás na přednášky věnované přírodnímu zahradničení. Tři přednášky, tři témata, tři odborníci. Můžete se těšit na povídání o hospodaření s vodou v zahradě s Hankou Rejmanovou. Mojmír Vlašín představí tipy, jak na zahradu přilákat užitečné živočichy. O svých zkušenostech se smíšenými kulturami, střídáním plodin i zeleném hnojení se podělí Dana Křivánková. Vstup na přednášky je zdarma, kapacita je však omezena, proto se prosím přihlaste přes online formulář u každé z akce.
Více informací naleznete zde.

Přijeďte s žáky zažít Velikonoce jinak - na výukový program do Hostětína pro předškoláky MŠ, 1. a 2. třídu ZŠ. Máme posledních pár volných termínů.

Oslava znovuzrození přírody i nejvýznamnější křesťanské svátky - to jsou Velikonoce. A co jim předchází? Program o téměř zapomenutých i současných velikonočních tradicích a zvycích s bohatou tvořivou dílnou, ve které si žáci upečou vlastní velikonoční nádivku s planými rostlinami a vyrobí si jarní výrobek.
Více informací naleznete zde.

Brno: Poslední promítání filmu A Plastic Ocean

Přijďte na poslední brněnské promítání filmu A Plastic Ocean. Nadace Veronica vás zve na 28. března od 18 hodin na Panskou 9 na poslední brněnské promítání filmu, na konci března končí licence pro ČR. Každým rokem vzniká 300 milionů tun plastového odpadu. Ve filmu režisér a novinář Craig Leeson spolu s rekordmankou ve volném potápění a ekologickou aktivistkou Tanyou Streeter a celým týmem vědců odhalují šokující pravdu o úrovni znečištění a množství plastu v našich oceánech.
Více informací naleznete zde.

Pedagogové, zbystřete. V Hostětíně máme zbrusu nový program pro žáky 2. stupně ZŠ. Simulační hra EcoGame otestuje schopnosti žáků a vycvičí je pro budoucnost.

Líbilo by se vašim žákům, kdyby se stali pracovníky Výzkumného ústavu Vesnice budoucnosti a mohli vyvinout udržitelný způsob bydlení, hospodaření s vodou a energiemi? Času ale nemají mnoho, a proto musí dodržovat určitá ekologická opatření v běžném životě, která zajistí dostatečný čas pro výzkum, analýzu informací i vývoj. Zvládnou to? Díky dobré spolupráci v týmu pravděpodobně ano. A poté budou moci představit v rámci reálné exkurze své projekty. Na závěr žáci obdrží soubor ekovýzev, které mohou plnit doma i ve škole, protože začít je nejlepší právě teď!
Více informací naleznete zde.

Bylinkový workshop Radost z bylinek II.
1.3.2019 16:00 - 19:30, Hostětín, Druhý ze série večerních bylinkových workshopů určených pro všechny ženy (i muže), kteří si chtějí udržet a posílit zdraví přírodní cestou - tentokrát zaměřený na očistu organismu. Kurzem Vás provede bylinkářka Kateřina Černá.
detail akce »
Bylinkový workshop Radost z bylinek II.
8.3.2019 16:00 - 19:30, Hostětín, Druhý ze série večerních bylinkových workshopů určených pro všechny ženy (i muže), kteří si chtějí udržet a posílit zdraví přírodní cestou - tentokrát zaměřený na očistu organismu. Kurzem Vás provede bylinkářka Kateřina Černá.
detail akce »
Přírodní zahrada se probouzí - Voda v zahradě
14.3.2019 17:00 - 19:00, Brno, Povídání o úsporném hospodaření s vodou v zahradě. Představení nápaditých řešení pro zachycování vody i zalévání zahrady. Osvědčené tipy, jak udržet vodu v půdě. Přednáší Hanka Rejmanová.
detail akce »
Přírodní zahrada se probouzí - Živočichové v zahradě
21.3.2019 17:00 - 19:00, Brno, Přírodní zahrada jako oáza pro nejen pro rostliny a člověka, ale také živočichy. Praktické návody na vytvoření úkrytů pro živé tvory ve vaší zahradě. Osvědčené tipy jak udržet rovnováhu mezi užitečnými druhy a škůdci. Přednáší Mojmír Vlašín.
detail akce »
Přírodní zahrada se probouzí - Rostliny v zahradě
26.3.2019 17:00 - 19:00, Brno, Přednáška zaměřená na pěstování rostlin ve smíšených kulturách. Vhodné kombinace zeleniny, bylinek a květin. Pěstování s ohledem na stanovištní podmínky. Osvědčené tipy jak předcházet únavě půdy, zelné hnojení a střídání plodin. Přednáší Dana Křivánková
detail akce »
Krajem žítkovských bohyní - s návštěvou domku poslední bohyně OBSAZENO
19.4.2019 09:00 - 16:00, Žítková, Pojďte se s námi podívat do obce Žítková, kde žily a působily tajemné žítkovské bohyně a zažijte svérázné Moravské Kopanice na vlastní kůži. Jedná se o Velký pátek před velikonocemi.
detail akce »
Krajem žítkovských bohyní - s návštěvou domku poslední bohyně OBSAZENO
20.4.2019 09:00 - 16:00, Žítková, Pojďte se s námi podívat do obce Žítková, kde žily a působily tajemné žítkovské bohyně a zažijte svérázné Moravské Kopanice na vlastní kůži. Jedná se o sobotu před velikonocemi.
detail akce »
Bludiště v přírodě - otevírání nové turistické atrakce :-)
28.4.2019 13:00 - 18:00, Hostětín, Slavnostně otevíráme naši novou turistickou atrakci. Tematický terénní kvíz, při kterém se můžete i ztratit :-)
detail akce »
Krajem žítkovských bohyní - s vůní bylinek OBSAZENO!
4.5.2019 09:00 - 17:00, Žítková, Lektorovaná vycházka o historii a krajině Žítkové a tradičním bylinkářství. Pojďte se podívat do obce Žítková, kde žily a působily tajemné žítkovské bohyně. Popovídáme si i o bylinkách.
detail akce »
Zahradní slavnost 2019
15.6.2019 13:00 - 17:00, Hostětín, Velká oslava přírodního zahradničení. Exkurze, poradenství, ochutnávky, aktivity pro děti.
detail akce »
Tábor pro děti s diagnózou SMA a dystrofiemi 2019 - I.
7.7.2019 - 14.7.2019, Hostětín, Psychorehabilitace dětí a adolescentů s SMA a dystrofiemi. Téma: Tábor bez hranic
detail akce »
Tábor pro děti s diagnózou SMA a dystrofiemi 2019 - II.
14.7.2019 - 21.7.2019, Hostětín, Psychorehabilitace dětí a adolescentů s SMA a dystrofiemi. Téma: Tábor splněných přání.
detail akce »
Líbí se Vám, co děláme? Staňte se členy Klubu přátel Veronica.
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
tel.: 542 422 750
e-mail: veronica@veronica.cz
https://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Hostětín
tel. 572 630 670
e-mail: hostetin@veronica.cz
https://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena: úterý 13-17, středa 11-13, čtvtek 13-17 h; obchod Nadace Veronica otevřen: pondělí až pátek 11-18.
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?