Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
28. 1. 2021

Pozorujme přírodu a radujme se ze života v ní - buď přímo venku nebo alespoň přes okno, pokud nás doba uvěznila mezi zdmi našeho domova. Mnoho radosti nám může přinést pozorování ptáků na krmítku. Pokud pro ně budeme mít atraktivní nabídku příkrmů, může se k nám slétnout až 30 druhů. Většina našich ptáků má nejraději semena slunečnice a jádra ořechů. Občas jim můžeme přidat trochu máku, len, proso, řepku, pšenici, loupaný oves nebo zbytky vyloupaných ořechů.

Bezstarostné ptačí hrátky na krmítku a jejich boje o zrníčka nás mohou naplnit úžasem a pokorou. Skloňme se před dokonalostí přírody a zkusme ji chránit v každém okamžiku našeho života.

A

O tom, jak nalákat na krmítko naše ptačí kamarády (a pak si je třeba vyfotit, tak jako naše kolegyně Jitka nedávno v Nezdenicích), si přečtěte na https://www.veronica.cz/poradna-v-casopise-veronica?i=466.

Česká vláda bude rozhodovat o konci uhlí v ČR! Napiš ji!

Vzpomínáte si na podzimní protestní akci, kdy statečné aktivistky a stateční aktivisti trávili dlouhé dny okupací MŽP, aby uhelná komise rozhodla o rozumném termínu ukončení uhlí v roce 2033? A komise nakonec za podivného procesu zvolila rok 2038, se kterým zástupci environmentálních organizací nesouhlasili a komisi opustili. V pondělí 1. 2. má vláda rozhodovat, jestli se bude tímto doporučením uhelné komise řídit nebo ho změní. Napište vládě, podepište petici.
Více informací naleznete zde

7 tipů od Veroniky k zimním hrám a experimentům v přírodě

Přemýšleli jsme, co nás baví a co baví naše děti, abychom vám mohli dát pár tipů na zážitky v přírodě a s přírodou. Zde jsou:

  1. Při procházce můžete sbírat přemrzlé šípky a plané trnky rovnou do pusy.
  2. Hledejte stopy zvířat a jiná pobytová znamení (podle klíče můžete určovat, které zvíře bylo na výpravě krajinou před vámi).
  3. Postavte si iglú.
  4. Vyrobte si z dek a židlí improvizovanou saunu u krbu, pořádně se nahřejte a pak vyběhněte bosí a v prádle do sněhu.
  5. Otužujte se! Studená sprcha, bosochození po sněhu nebo koupání v chladné řece vaši imunitu opravdu nabudí.
  6. Zkuste experiment. Nasbírejte vzorky sněhu z různých míst (z louky, z lesa, z chodníku, z parku apod.). Vzorky sněhu vložte do sklenic, do kterých umístěte trychtýře s filtračním papírem. Sklenky označte, abyste věděli, odkud sníh je. Počkejte, až se sníh rozpustí a porovnávejte filtrační papíry ze všech sklenic. Který ze vzorků byl nejčistší?
  7. Už teď myslete na to, že na jaře může opět přijít období sucha. Proto, aby vám voda z tajícího sněhu zbytečně neodtekla do kanálu, můžete pomocí rýče na vhodných místech vytvořit strouhy a tůňky a nechat vodu vsáknout tam, kde je jí potřeba.

Doporučujeme teplý svetr

Naše Ekologická poradna se každoročně vrací k tématu zimního vytápění a snaží se upozornit na jeden z našich ekologicky a klimaticky nejškodlivějších (zlo)zvyků - přetápění. Den teplých svetrů letos připadne na 4. února. Upozorňuje, že se lze zahřát tradičním a příjemným způsobem, nejen otáčením ventilem radiátoru. Proč to ale omezovat jen na jeden den? Vysoké teploty interiéru (nad 20 stupňů) ve skutečnosti našemu zdraví škodí. Oproti tomu otužování nám prospívá. Tento náš český přetápěcí zlozvyk pěkně popsal už před dvěma lety ve svém fejetonu Jan Lipold. Platí to pořád.
Více informací naleznete zde.

Ekoporadna: Jak si vybrat ekologický prací prostředek?

Často se nás ptáte, čím máte ekologicky prát. Na to není jednoduchá odpověď. Ačkoliv jsme toto téma v minulosti v naší ekoporadně již řešili několikrát, informace rychle stárnou. Proto pro vás máme výsledky našeho nového pátrání. Jednoduchý seznam ekologických šetrný pracích prostředků není. Na trhu není ani žádný výrobek s českou ekoznačkou. Jediným řešením je nejspíše pořídit si prostředek s ekoznačkou zahraniční a nebo si vyrobit prostředek vlastní.
Více informací naleznete zde.

Co dělají v únoru zahradníci a sadaři?

Únor bílý, pole sílí. A je pravý čas myslet na závlahu dřevin a na jejich řez. Koncem měsíce také již upravujeme pařeniště a sejeme první zeleninu. Další tipy si přečtěte v Kalendáři přírodního zahradníka.
V Hostětíně pro vás chystáme kurzy řezu ovoce. Současná kapacita je téměř naplněna, ale budeme zřejmě přidávat ještě další termíny.
Více informací naleznete zde.

O grant z Nadace Veronica můžete požádat do 15. února

Pracujete na projektu, který přispívá k ochraně přírody, krajiny, klimatu? Nebo byste letos rádi začali? Až do 15. února můžete požádat o finanční příspěvek Nadaci Veronica. Program Společně pro přírodu je otevřený spolkům, obcím, školám a dalším organizacím, ale stejně tak se do něj mohou hlásit jednotlivci nebo neformální skupiny, které ještě žádnou organizaci založenou nemají. Další uzávěrka příjmu žádostí je naplánována na září 2021.
Více informací naleznete zde.

Principy řezu ovocných stromů - 4 termíny pro víkendový ovocnářský kurz
27.2.2021 - 21.3.2021, Hostětín, Dvoudenní kurzy kombinující teorii s praxí pro zájemce o extenzivní ovocnářství a pěstování starých ovocných odrůd. Pro velký zájem kurz 4x opakujeme (4 termíny, stejná náplň).
detail akce »
Líbí se Vám, co děláme? Staňte se členy Klubu přátel Veronica.
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
e-mail: veronica@veronica.cz
https://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Hostětín
e-mail: hostetin@veronica.cz
https://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena pro emailovou, telefonnní, webovou komunikaci. Osobní schůzky nutno předem domluvit.
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?