Nezobrazuje se Vám tento e-mail správně? Prohlédněte si ho ve svém prohlížeči.
RozVerky
Elektronický zpravodaj Ekologického institutu Veronica
9. 3. 2021

Připojte se k letošní Hodině Země 2021 a řekněte, že vám na osudu planety záleží.

V sobotu 27. března od 20.30 proběhne další ročník celosvětové klimatické akce Hodina Země. Zapojují se do ní miliony lidí, kteří chtějí mít i nadále kvalitní život, zdravou krajinu, čistý vzduch a vodu. Kteří ale ví, že je to všechno ohroženo změnou klimatu.

Je důležité, aby lidé o akci věděli a řekli světu, že ji podporují. Mluvte o ní prosím a i vy sami se připojte. Jak? Dejte si svůj osobní klimatický závazek či si spočítejte vaši uhlíkovou stopu, popřípadě v sobotu na hodinu zhasněte. Formulář pro osobní závazky najdete na webu Hodiny Země při přihlašování a uvidíte zde i mnoho možností, jak můžete prospět naší planetě a kolik CO2 přitom ušetříte. Rozhodně se podívejte a inspirujte, jsou to zajímavé možnosti!

K akci se můžete zapojit jako jednotlivec, instituce, firma, nebo přesvědčte vaši obec, ať se také zúčastní. Děkujeme.
www.hodinazeme.cz.

Připojte se k letošní Hodině Země 2021 a řekněte, že vám na osudu planety záleží.

Ekoporadna: jak na ekologické praní?

V minulých RozVerkách jste si mohli přečíst o nákupu prostředků na praní. Na základě ohlasů vám přinášíme rozšířený a aktualizovaný text o praní. Věděli jste, že praní na 30 °C s běžným práškem odstraní až 99 % bakterií a přitom ušetří přibližně 50 % energie oproti praní při vyšší teplotě? Nebo že na praní je nejlepší dešťová voda, která je velmi měkká, prakticky bez minerálů? Velmi dobře nám poslouží i s tradičními pracími prostředky, třeba mýdlem. Ani snad nemusíme opakovat známou věc, že nejlepší a nejlevnější sušička prádla a zařízení na bělení je sluníčko, na jaře už zase svítí dosti.
Asi jste zaznamenali, že od prvního března jsou na některých spotřebičích nové energetické štítky, týká se to i praček, ty nejúspornější budou nyní v energetické třídě A (dříve to bylo A+++). Mnohem důležitější může být pro někoho informace, že velikost pračky a množství náplně (např. 4 nebo 8 kg prádla) hraje ve spotřebě větší roli než energetická třída.
Více informací naleznete zde.

Ekoporadna: jak na ekologické praní?

Kalendář přírodního zahradníka - březen

Jednou z prvních jarních prací by mělo být odstranění pokrývky listů zpod stromů a jejich zkompostování uprostřed kompostové hromady (pokud se obáváme případného šíření chorob a škůdců) nebo jejich lehké zapravení do půdy. Také mulč ze záhonů odstraníme a zkompostujeme, aby nebránil prvním paprskům slunce prohřívat půdu. Netrpělivě vyčkáváme, kdy už konečně budeme moci začít připravovat záhonky pro výsevy první zeleniny. Nezapomeneme zkontrolovat a podle potřeby vyčistit a opravit budky pro ptáky. Jistě jste jim nějaké nachystali už na podzim.
Více informací naleznete zde.

Jste doma a chcete tvořit? Naučíme vás suché plstění neboli malování vlnou.

Při výukových programech pro děti velmi často pracujeme s ovčí vlnou. Je to jednoduché a děti (i dospělé) tato aktivita velmi baví. Naše lektorky pro vás sepsaly návod a pokud chcete, můžete si aktivitu zkusit i doma. Vyžaduje sice přípravu pomůcek, ale stojí za to.
Více informací naleznete zde.

Jste doma a chcete tvořit? Naučíme vás suché plstění neboli malování vlnou.

Za tajemstvím tichého lesa (náš nový program pro neslyšící)

Přestože doba je taková, jaká je, tak ve Veronice neleníme a pilně pracujeme na nových projektech. Letos připravujeme řadu nových vzdělávacích programů pro děti i dospělé. Dnes bychom vám rádi představili projekt Za tajemstvím tichého lesa, ve kterém vzniká nový pobytový program pro děti s poruchami sluchu.
Více informací naleznete zde.

Pobyt pro rodiče s dětmi - I. termín (program pro děti 7-12 let)
2.8.2021 - 6.8.2021, Hostětín, Přijeďte společně se svými dětmi zkoumat přírodu, smát se a sdílet zážitky z dobrodružství v Hostětíně.
detail akce »
Pobyt pro rodiče s dětmi - II. termín (program pro děti 7-12 let)
9.8.2021 - 13.8.2021, Hostětín, Přijeďte společně se svými dětmi zkoumat přírodu, smát se a sdílet zážitky z dobrodružství v Hostětíně.
detail akce »
Pobyt s programem pro rodiče s dětmi ve věku 4-6 let
16.8.2021 - 20.8.2021, Hostětín, Společně se svými dětmi zkoumejte přírodu, smějte se a sdílejte zážitky z dobrodružství v Hostětíně. Tento termín zahrnuje jen půldenní program a je určen pro menší děti.
detail akce »
Letní škola ochrany klimatu 2021
20.8.2021 - 25.8.2021, Hostětín, Co se dnes děje s klimatem? Je to důležité? Ohrožuje nás to? Máme se o to zajímat a můžeme s tím něco udělat? Co s tím můžeme udělat? Jak můžeme snížit svoji uhlíkovou stopu a žít soběstačněji? Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení. Akce je pro vás, pokud chcete něco ve své obci změnit.
detail akce »
Dovolená v kraji Žítkovských bohyní (pobyt se společným programem)
25.8.2021 - 29.8.2021, Hostětín, Magická krajina Bílých Karpat, přírodní zahrada a dům, který žije ze slunce. Chuť biomoštu přímo od zdroje, sochy v krajině, společné řemeslné tvoření. Výlet na Moravské Kopanice za poznáním krás zdejšího kraje a kouzel žítkovských bohyní, exkurze po hostětínských ekologických projektech, po přírodní zahradě. Společná vycházka do krajiny a také výlet s odlovem hadů. Každý den vám ukážeme jinou tvář Karpat.
detail akce »
Líbí se Vám, co děláme? Staňte se členy Klubu přátel Veronica.
Je kam jít. Navštivte naše Centrum Veronica Hostětín v Bílých Karpatech.
Předplaťte si časopis Veronica.
ZO ČSOP Veronica
Ekologický institut Veronica je profesionálním pracovištěm ZO ČSOP Veronica. Našim posláním je podpora šetrného vztahu k přírodě, krajině a jejím přírodním i kulturním hodnotám.
pracoviště: Panská 9, 602 00 Brno
e-mail: veronica@veronica.cz
https://www.veronica.cz
pracoviště: Centrum Veronica Hostětín 86, 687 71 Hostětín
e-mail: hostetin@veronica.cz
https://hostetin.veronica.cz
Ekologická poradna v Brně otevřena pro emailovou, telefonnní, webovou komunikaci. Osobní schůzky nutno předem domluvit.
Dostali jste tyto RozVerky od přátel? Chcete je také odebírat?