Milí přátelé,
se začátkem září k vám letí další Rozverky, kde najdete novinky i informace za nás vhodné k šíření. S akcemi se po horkém létě trhají pytle, šťastnějším i pod úrodou, která i přes klimatickou změnu v září přichází. Jedno datum si však zapište do diářů: 3. října proběhne Národní konference EVVO v Brně, která je u nás velkou událostí pro klimatické vzdělavatele a i my se jí budeme aktivně účastnit. Přejeme Vám hezké čtení, krásné září a dětem příjemný návrat do školek a škol, kde má příroda své důstojné místo. Vaše Veronica Více informací naleznete zde.
|
Unaven či unavena z parného léta či nedostatku pochopení svých klimatických apelů? Máš chuť zachránit svět (nebo alespoň jeho kousek)? Přidej se k nám a staň se naším novým průvodcem/kyní klimatickým vzděláváním. Budeš organizovat akce, tvořit podklady a program a hlavně – šířit osvětu o tom, proč je důležité pracovat na dekarbonizaci a zodpovědně volit či investovat. Neboj se, nemusíš být vědec. Stačí, když máš rád/a lidi, umíš srozumitelně vysvětlit složité věci a máš chuť měnit svět k lepšímu. Kromě záchrany planety nabízíme také flexibilní práci, fajn kolektiv a možnost pracovat taky z domova. Více informací naleznete zde.
|
Data a ochrana přírody v novém čísle časopisu Veronica
V novém čísle časopisu Veronica se zaměřujeme na informace, databáze, datové sady, údaje, mapové podklady, zkrátka data o ochraně přírody. Již nejde o terénní zápisky nebo zprávy, ani o excelovou tabulku. Dnešní data jsou často velmi sofistikovaná a běžně se mezi terénními biology mluví o GISech, fotopastech, datalogerech, ale též o metabarcodingu. Letošní 3. číslo časopisu přináší i další čtení. Připomínáme si nedožité osmdesátiny prvního ministra životního prostředí Československa Josefa Vavrouška. K roku motýlů pro vás máme kratochvilné obrázky Jiřího Tichoty a aktuálně zařazujeme rozhovor s Vladimírem Kořenem, který nedávno vydal knihu povídek Řeka zázraků.
|
Od voleb v září 2023 jsme na Slovensku svědky dramatického obratu k horšímu nejen v oblasti kultury, ale i ochrany přírody. Do čela ministerstva životního prostředí se dostali nominanti Slovenské národní strany, reprezentující mimo jiné extremismus, netoleranci, nenávist, euroskepticismus a dezinfoscénu. Nastala výměna kompetentních ředitelů a ředitelek národních parků, kteří předtím prošli transparentním výběrovým řízením a dalších pozic nejen na ministerstvu. Náhradou jsou lidé většinou bez příslušné kvalifikace, vybraní na základě stranické příslušnosti, sousedských či jiných klientelistických vazeb a vztahů. Přečtěte si více o situaci na Slovensku a lidech, kteří stojí za výzvou k solidaritě, která je nadále otevřena i dalším signatářům. Více informací naleznete zde.
|
V Dukovanech se mají stavět dva reaktory a ve výhledu jsou dva bloky v Temelíně. Jde o nejnákladnější investice novodobé historie. Rozhodnutí o tendrech předchází schválení energetických a klimatických strategií v Česku, jejichž nadměrný rozvoj jaderné energetiky byl kritizován ze stran odborníků. Nyní je potřeba vyřešit výkon po uhelných elektrárnách, které budou vypnuty ještě v tomto desetiletí. Nové jaderné reaktory se do sítě ve zkušebním provozu zapojí nejdříve v roce 2040 a odhady na finanční nákladnost pro stát jsou více než iluzorní. V Interview Plus energetický konzultant Edvard Sequens komentuje rizika rozvoje jádra a brždění zelené energie i její dovoz. Více informací naleznete zde.
|
Znovu připomínáme, že přihlašování do dalšího ročníku celoročního programu pro školy CO2 liga začíná. Chcete se se svou školou zapojit do záchrany planety a ještě se u toho naučit spoustu nových informací o globálním klimatickém rozvratu, posílit vztahy mezi spolužáky a také více zapojit školu do dění ve vaší obci? První mise začne už začátkem října. Nabídněte svým žákům možnost prozkoumat možnosti zapojení se do ochrany klimatu a objevte s nimi různá témata, která se prolínají napříč předměty. Více informací naleznete zde.
|
Memorandum o péči a ochraně Ždánického lesa představuje významný krok k zachování jedinečné přírody. Díky úsilí ochranářů se státní instituce a kraj se dohodly na společném postupu, který spojuje ochranu přírody s udržitelným lesním hospodářstvím. Cílem je zachovat rozmanitost rostlin a živočichů, posílit odolnost lesa vůči klimatickým změnám a zároveň zajistit jeho dlouhodobou udržitelnost. Konkrétní opatření zahrnují například ponechávání starých stromů jako útočiště pro vzácné druhy, omezení těžby v cenných částech lesa a podporu přirozené obnovy. Více informací naleznete zde.
|
V současné době se věnujeme reflexi našich činností, a proto provádíme výzkum, abychom lépe porozuměli pohledům našich příznivců a sledujících na naše aktivity a hlouběji poznali vaše zájmy v oblasti ochrany přírody a klimatu. Součástí výzkumu je dotazník, a také fokusní skupina, která proběhne 18. září v Brně odpoledne/podvečer. Jde o detailnější debatu s několika z vás, kde témata prodiskutujeme více do hloubky. Pojďte s námi diskutovat o tom, jaká by Veronica měla být v budoucnu. Více informací naleznete zde.
|
Dotazník jsme části z vás již poslali. Pokud jste se ho ještě neúčastnili a chcete nám pomoci alespoň na dálku, uvítáme každou odpověď. Více informací naleznete zde.
|
|
Jablečná slavnost 2024 - akce zrušena
|